شتر گاو پلنگ شیر مرغ پروانه !

   قبلا ها باور می کردم هر چیزی را که بقیه می گفتند. فکر می کردم اگر کسی دارد حرفی را می زند ، خوب لابد به آن باور دارد دیگر! مثلا اگر کسی می گفت به نظر من آدم توی سختی ساخته می شود ، باورم می شد و بر پایه ی هم ذات پنداری ذاتی ام ، سریع خودم را هم جای آن آدم می گذاشتم و من هم لذت می بردم از سختی! به طرز مشکوکی هم گرایش به سمت این طور آدمها داشتم. اصلا راستش را بخواهید دور تا دور من را آدم هایی گرفته بودند با این گرایشات. فکر می کردم اگر می گویند مادیات مهم نیست ، راستی راستی این حرف را باور دارند و از ان بد تر فکر می کردم دارند راست می گویند. حالا این گرایش از کجا توی وجود من رخنه کرده است را ،خدا داند. بدون شک پدرم نقشی اساسی داشته است و البته مدرسه ی هری پاتری عجیبمان با آن همه دخترک پانزده شانزده ساله ی جارو سوار ! بگذریم. داشتم می گفتم باور می شد همه ی حرفهای آدمها را. بدون اینکه چیزی از عقاید مارکسیستی و چپ و طبقه ی کارگر و ضد امپریالیسی بدانم ، کل آن دورانم پر بود از این نوع تفکر. خدا کمکم کرد زندگی ام را به باد ندادم! کم کم گذشت و همه ی آدمهای این تیپی به مرحله ی انتخاب رسیدند. من هم کم کم می فهمیدم این واژه ها معنای شان دست کم چیست. هر چقدر انتخاب ها حساس تر می شد رنگ تفکر مارکسیستی کمتر می شد و گاهی تصمیم ها صد در صد سرمایه داری اتخاذ می شد! من گیج و مبهوت ، انگار که هنوز خواب باشم ، نگاه می کردم. بعد انگار که از خواب پریده باشم ، یکدفعه با چشمهای از حدقه درآمده خشکم  می زد ،  با خودم می گفتم  " مگه می شه آدم کمونیست مارکسیست طرفدار سرمایه داری باشه؟ آخه مگه می شه آدم هم بگه رنج طبقه ی کارگر و زحمتکش ستودنی ه و هم بگه پول رو عشق است؟!مگه می شه عشقت رنج و تلاش باشه و در عین حال تو نخ تور زدن پسر پولدارا باشی؟ مگه ممکنه سروده های پر سوز و گذاز در رثای کارگر بسرایی و در عین حال زور بزنی ماشین با کلاسه رو بخری چون با کلاسه؟!"

حالا فهمیدم چرا نمی شود؟ مگر همین اسمی که این بالا نوشته ام ، اسم یک حیوان نیست؟! همین شتر گاو پلنگ شیر مرغ ماهی پروانه .... إ إإ مگر شما ندیدینش؟! نگاه کنید! همین دور و اطراف خودتان را نگاه کنید؟ ... آهان دیدید حق با من بود! حالا هی بگویید از این آدمها پیدا نمی شود که حرفهایشان ضد امپریالیسم باشد و عملشان عشق امپریالیسم! مگر این قضیه چه فرقی با آن حیوان دارد؟!

من از همین جا اعلام می کنم هر گونه تفکرات قبلی من از حیز انتفاع خارج است تا اطلاع ثانوی! به من نیامده شتر گاو پلنگ باشم. خیلی سعی کنم می توانم شتر مرغ باشم!

 

                                                     امضا : ماه شتر مرغ!

* منظور از انواع ایسم های بکار برده شده تنها کاربرد عامیانه ی آنها در تعریف نگرش اقتصادی مردم است. من پیشاپیش از متخصصین امر عذر خواهی می کنم. من سوادم همین قدر است و هیچ هم ادعای تخصص ندارم. بی غرض بخوانید لطفا. من قصد توهین به هیچ نوع تفکری را ندارم و نخواهم داشت.

/ 13 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
nazbaroon

luna , did I tell u I watched :gloomy sunday" and enjoyed it soooooooooooooooooooooo mch.we need to talk about it.

کتایون

وای ماه رقصان روی چه نکته ای دست گذاشتی. چقدر نمونه های باور نکردنی از این نوع حیوان را سراغ دارم و چقدر دلم برای آن انسان ها که بر سر اعتقادات چپ شان محکوم به اعدام و مجازات شدند می سوزد وقتی هم فکرانشان را سوار مرسدس بنز و لند کروز می بینم...

هادی

راستش اینقدر سرفصل گسترده ایه که نمی دونم از کجاش بگم. تنها به این کفایت می کنم. یک بار به دنیا می یای.ودلت می خواد همه چیز وامتحان کنی.لمس کنی.وارد همه تفکرات می شی تا لمسش کنی.تا ببینی کدوم لذت بیشتری میده. در عشق به طبقه کارگر داشتن هم لذتی هست.لذت احساس فرهیخته بودن.بورژوا بودن هم لذت داره.لذت بی نیازی وقدرت.همشون هم از لذتهای سالم هستن.وکسی هم نمی تونه بگه بده. ولی هرچه پخته تر می شی و سن وسالت بالاتر میره به تعادل می رسی.شاید بشی شتر.نه شتر مرغ.

جیران

ببین تو مملکت ما حکایت گوشت و گربه است. گیرشون نمیاد می گن اه اه وگرنه نود درصد این مبارزان اگه دستشان برسه از صد تا سرمایه دار بیشتر میچابند.خوب معلومه.تو جامعه ما هیچ تغکری نهادینه نمیشه برا همین ادم ها اینجوریند.

بانو ه 2 چشم

من هم از این نمونه ها که گفتی زیاد دیدم. البته فقط محدود به این مثال هایی که زدی نمی شه و توی هر دار و دسته و مسلکی که من تا الان دیدم از این آدم ها بوده. آدم هایی که عملشون با آن چیزی که می گن زمین تا آسمون فرق می کنه. من اما وقتی می فهمم اصلا نمی تونم تحملشون کنم و خیلی از این اخلاق خودم ناراحت می شم!

شیوا

من دراین مورد نظر نمی دم چون بلد نیستم ....ماه جون تو چون منو دوست داری ازداستانهام تعریف می کنی یا واقعا به خودم امیدوارشم ؟[ماچ]

هادی

کجایی دخترک؟ خوبی؟

هادی

نوشته ی آخرت چی شد؟